Taniec dla zdrowia – warsztaty taneczno-rozwojowe

Szanowni Państwo, zapraszam serdecznie na cykl całorocznych warsztatów taneczno-rozwojowych Taniec dla zdrowia. Zajęcia będą odbywać się w roku akademickim 2018/2019. W zależności od zainteresowania będą to zajęcia raz lub dwa razy w tygodniu po 2 godziny (120 minut) we wtorki i/lub w środy w godzinach od przedpołudnia do popołudnia (w zależności od powstałych grup). Będziemy spotykać się w grupach do 10-12 osób.

Czym jest Taniec dla zdrowia? Taniec dla zdrowia to tworzone przeze mnie warsztaty, obejmujące całościowe funkcjonowanie człowieka w oparciu o różne tematy. Metodyka prowadzenia warsztatów i zajęć dostosowana do wieku, możliwości oraz potrzeb uczestników i uczestniczek. Zajęcia odbywać się będą w procesie grupowym, tzn. jako osoba prowadząca będę uważny na to, co się dzieje w grupie i za tym będę podążał korzystając elastycznie z wcześniej przygotowanego przeze mnie scenariusza.

Podczas warsztatów taniec jest ujęty w strukturę – inspiruję się tutaj tańcami w kręgu, które sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa, komfortu i zjednoczenia w grupie, poprzez wspólne wykonywanie prostych ruchów w kręgu. Oprócz struktury mocno stawiam na własną twórczą ekspresję, tak jak się chce i czuje w danym momencie, bez oceny.

Zajęcia trwające 2 godziny zegarowe nie będą tylko spędzone w tańcu. Będzie czas na ruch, taniec, aktywizację, odpoczynek, oddech, rozmowę, dzielenie się przeżyciami z doświadczeń ruchowo-tanecznych oraz obserwację innych tańczących i mnie tańczącego dla Państwa. Taniec będzie narzędziem, który posłuży autorefleksji. Taniec będzie punktem wyjścia do porozmawiania, wysłuchania innych i tworzenia wspólnoty. Dla mnie już sam oddech, podczas którego porusza się nasza klatka piersiowa jest już jakimś sposobem poruszania się. Taniec to już twórcze poruszanie się, samemu, z kimś lub z czymś, w strukturze czy spontanicznie, do lub przy dźwiękach w ogóle. W ciszy również można tańczyć. Siedząc na krześle również można tańczyć. Możliwości jest wiele, a czasami wszelkie ograniczenia mogą być źródłem kreatywności.

Podczas warsztatów każdy ruch będzie dobry, oprócz tego, który krzywdzi wykonawcę lub innych. Proponowane przeze mnie doświadczenia będą dobrowolne. Będziemy się poruszać, ale też plastycznie i werbalnie omawiać niektóre z doświadczeń taneczno-ruchowych. O tańcu dla zdrowia można zobaczyć również filmik, w którym tańczę, link: https://www.youtube.com/watch?v=mTYhhqK3h2Y&t=64s

Celem ogólnym całorocznych warsztatów Taniec dla zdrowia jest podniesienie jakości życia i witalności. Cele szczegółowe, które wypływają z podniesienia jakości życia i witalności:

 • Poprawa przemiany materii.
 • Usprawnienie działania układu krwionośnego, co przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu.
 • Oczyszczanie organizmu z toksyn.
 • Pobudzenie produkcji serotoniny – hormonu działającego antydepresyjnie oraz dopaminy – odpowiedzialnej za dobre samopoczucie i pozytywną energię.
 • Zwiększenie neuroplastyczności mózgu, czyli możliwości tworzenia nowych połączeń nerwowych; to jeden z czynników, dzięki któremu obniża się ryzyko wystąpienia demencji i wzrasta inteligencja.
 • Pobudzenie mózgu – sygnał do wytwarzania endorfin oraz integracja półkul mózgowych.
 • Ćwiczenie pamięci ruchowej i przestrzennej – m.in. nauka choreografii tańców wkręgu.
 • Zwiększenie świadomości swojego ciała.
 • Zwiększenie elastyczności i rozciągnięcia ciała.
 • Poprawa izolacji w ciele.
 • Poprawa koordynacji ruchowej.
 • Odbudowanie naturalnych połączeń w ciele.
 • Pogłębienie oddechu – praktykowanie trójwymiarowego oddechu.
 • Odkrywanie i pogłębianie nieograniczonej kreatywności, siły twórczej i własnego potencjału.
 • Wyzwolenie się w tańcu poprzez zlikwidowanie psychofizycznych napięć w ciele, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie – lepsze rozumienia własnych preferencji ruchowych w tańcu spontanicznym
 • Lepsze rozumienie siebie (stawianie granic, pokonywanie ograniczeń, pogłębienie relacji z samym, samą sobą i innymi poprzez kontakt niewerbalny, werbalny i plastyczny).
 • Podniesienie radości życia i witalności.
 • Poprawa energii życiowej.
 • Wyrażanie emocji, pragnień i potrzeb.
 • Poprawa komunikacji – taniec i ruch jako jedna z form komunikacji niewerbalnej pomocnej w nawiązywaniu kontaktu z drugim człowiekiem.
 • Wzrost poczucia własnej wartości.
 • Poczucie przynależności do grupy.

O korzyściach płynących z tańca dla zdrowia można zobaczyć również filmiki, w których tańczę, link:

Zachęcam również do przeczytania mojej pracy magisterkiej pt. Taniec w terapii osób starszych, w ramach której przeprowadzałem projekt taneczno-rozwojowy Taniec dla zdrowia. Tam znajdą Państwo opis tego w jaki sposób pracuję. Link: https://taniecdlazdrowia.pl/taniec-w-terapii-osob-starszych-praca-magisterska/

Kilka słów o mnie: Tomasz Kudłacz – jestem pedagogiem społeczno-wychowawczym, animatorem społeczno-kulturalnym, magistrem pedagogiki w zakresie andragogiki – edukacji pozaformalnej dorosłych, trenerem rozwoju osobistego, tancerzem (tańczy 18 lat), instruktorem tańca, choreografem. Kiedyś czynnie występowałem na scenach teatrów  warszawskich, m.in. Rampa, Syrena, Capitol, Palladium. Pracuję jako instruktor tańca, choreograf a także arteterapeutycznie (głównie w nurcie choreoterapii i terapii tańcem i ruchem) z dziećmi i młodzieżą dysfunkcyjną wspomagając ich rozwój oraz rozwojowo z osobami dorosłymi i starszymi. Taniec jako środek artystycznego wyrazu jest moim narzędziem w rozwoju osobistym i duchowym. Przykładam szczególną uwagę na holistyczny rozwój człowieka. W mojej pracy najważniejsza jest bezpieczna, wolna od oceny, pełna akceptacji i miłości do drugiego człowieka przestrzeń. Atmosfera pełna ciepła, komfortu, empatii i zrozumienia to esencja mojej pracy. W ramach metody FRIS®, związanej ze stylami myślenia i sposobami działania, w stylu myślenia jestem Partnerem, zaś w stylu działania – UltraPartnerem. Oznacza to, że w pierwszej chwili skupiam się na relacjach i dążę do wysłuchania, pobycia i zrozumienia postępowania innych ludzi. Posiadam silną intuicję i wysoką świadomość relacji społecznych. Moimi talentami (za Gallup® Clifton StrengthsTM ) są przede wszystkim empatia, rozwijanie innych, bliskość w relacji iposługiwanie się niestandardowymi ścieżkami w poszukiwaniu swojej własnej drogi. W pracy inspiruje się różnymi technikami tańca (m.in. taniec współczesny, taniec towarzyski, tańce afrykańskie, kontakt improwizacja, hip hop – 18letnie doświadczenie w kontakcie z nauczycielami z Polski i zagranicy) oraz podejściami, dzięki regularnym szkoleniom z m.in. terapii tańcem i ruchem (Polski Instytut Psychoterapii Tańcem i Ruchem, Ośrodek Terapii Tańcem i Ruchem Iba), choreoterapii (Zuzanna Pędzich), arteterapii, muzykoterapii aktywnej (Romualda Terenc-Pawliczak), dramaterapii, tańca intuicyjnego, Laban Bartenieff Movement System (Agnieszka Sokołowska, Peggy Hackney) a także różnymi metodami pracy z ciałem.

Więcej o mnie o tym, co robię, można znaleźć na stronie: www.taniecdlazdrowia.pl i www.facebook.com/taniecdlazdrowia 

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w październiku, Tomasz Kudłacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *