SONY DSC

Z konizmów zrodziła się moja pasja

Jestem miłośniczką języka polskiego, koni i konizmów – gawędziarką i opowiadaczką historii – mówi o sobie Ula Kowalczuk, której będziemy mogli wysłuchać na jednym z wykładów w nowym roku akademickim. Oto co ma do przekazania słuchaczom UTW SGH przed oficjalnym, akademickim wykładem.

O języku polskim i „galopujących po nim koniach” chcę opowiadać lekko, przyjemnie i ze swadą. Konizmy są naszym pięknym dziedzictwem, nawiązującym do najlepszych czasów I Rzeczpospolitej, dotrwały w polskiej mowie aż do współczesności, co jest dowodem na to, że język polski jest nie bez przyczyny nazywany jest skarbcem polskiej historii i kultury. W nich odnajduję tradycje, obyczaje, dumę, refleksję, miłość do koni i mądrości życiowe naszych przodków.

Dzięki informacjom, które niosą ze sobą konizmy dorośli zyskują informacje, którymi mogą się podzielić (a może też i pochwalić) w rodzinnym gronie np. opowiadając dzieciom czy wnukom co oznacza „pasowanie na pierwszaka” i jaki ma związek z „pasowaniem na rycerza”, który zawsze wolał chodzić „boso, ale w ostrogach”; dowiadują się jaki to jest „konik cisawy”, o którym śpiewa się w patriotycznej pieśni, jak nazywała się naprawdę „Kasztanka Marszałka Piłsudskiego” i dlaczego była „łysym koniem”.

Według relacji uczestników dotychczasowych spotkań temat – choć początkowo zaskakujący – okazał

się dla nich niezwykle interesujący i – piszę to nieukrywaną satysfakcją – entuzjastycznie przyjęty w wielu miejscach. Słuchając z zainteresowaniem moich gawęd, nie pozbawionych miejscami humoru, dostrzegli jednocześnie to, że konizmy mogą być dla powodem do międzypokoleniowego dialogu, który tak ważny jest w procesie wychowawczym młodego pokolenia, tym samym dając dorosłym satysfakcję kreowania go w ciekawy i wartościowy sposób.”

Ula Kowalczuk jest autorką książki „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów” . Książka  uzyskała patronat Fundacji Języka Polskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, która doceniła jej oryginalną i interesująca formułę oraz znaczenie dla popularyzacji wiedzy o języku polskim.

Również Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wraz z Oddziałem Łowiectwa i Jeździectwa, uznając wartość tej publikacji dla szerzenia wiedzy o kulturze, tradycjach i języku polskim objęło ją swoim patronatem, podobnie jak największe polskie instytucje i organizacje o charakterze hipicznym: Polski Związek Jeździecki, Polski Związek Hodowców Koni, Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz marka Cavaliada.

W uznaniu dla wartości, które niesie książka jak również w ramach wsparcia artystki, Magdy Braciszewskiej-Klimek, która udostępniła do tej publikacji swoje obrazy oraz jest autorką projektu graficznego książki, swój patronat zadeklarowało również Muzeum Regionalne w Lęborku – tj. mieście, w którym artystka mieszka i pracuje. (Książkę można kupić poprzez stronę www.konizmy.pl)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *