Zamiast starożytnej Nubii opwieści o przyrodzie i kulturze Norwegii

Z powodu wyjazdu na prace archeologiczne do Sudanu musimy odwołać wykłady Joanny Ciesielskiej 25 listopada i 9 grudnia. W zamian proponujemy Państwu dwa spotkania z Agnieszką Kępską – filozofem, geografem oraz kulturoznawcą .

25 listopada 2019 r. (poniedziałek) o godz. 15:20 zapraszamy na prezentację Agnieszki Kępskiej z pokazem zdjęć oraz opowieścią o tematyce krajoznawczo – podróżniczej „W krainie Sogn – wikińskim „królestwie” najpotężniejszego fiordu Norwegii”.  Autorka przedstawi jedną z najciekawszych krain Norwegii, prezentując wybrane zdjęcia – uchwycone podczas wielu jej podróży zarówno prywatnych jaki i z turystami jako przewodnik – oraz przybliżając ją ciekawymi opowieściami.

W krainie Sogn – wikińskim „królestwie” największego fiordu Norwegii” to pokaz zdjęć i opowieść o jednym ze zdecydowanie najbardziej fascynujących regionów Norwegii a także jednym z najliczniej odwiedzanych przez turystów. W krainie Sogn leży najpotężniejszy fiord Norwegii oraz obszary odznaczające się jednymi z najwspanialszych krajobrazów w Europie. Kraina Sogn to także unikalne walory kulturowe, nowoczesna infrastruktura turystyczna oraz ciekawy wybór aktywności rekreacyjnych.

Drugi wykład, który odbędzie się 9 grudnia nosi tytuł “Norweska kraina bezkresu, Saamów i reniferów”. Podczas prezentacji autorka opowie o najdalej na północ położonym regionie Norwegii Finnmarku – jego krajobrazie, historii oraz współczesności. Zaprezentowane zdjęcia zostały uchwycone podczas kilkunastu wizyt w tej krainie, którą najczęściej odwiedza z turystami, zapoznając ich z najciekawszymi i najpiękniejszymi miejscami. Oprócz podziwiania piękna tego krajobrazu, usłyszeć będzie można o jego ochronie i ważnych parkach narodowych.

Nie zabraknie także informacji o najważniejszych miastach tego regionu Norwegii oraz interesujących tradycyjnych wioskach. Będzie również o historii i życiu Saamów, osławionym krańcu Europy – Nordkappie oraz przyciągającym tysiące turystów zjawisku, które można podziwiać w czasie arktycznego lata, czyli „Północnym Słońcu”.

Agnieszka Kępska ukończyła Filozofię, Kulturoznawstwo i Geografię na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowe studia Geoturystyka na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, gdzie zajmuje się głównie problematyką związaną ze Skandynawią, ze szczególnym uwzględnieniem Norwegii. Już od ponad piętnastu lat łącząc swoją pasję z pracą zawodową układa programy różnorodnych wyjazdów oraz oprowadza turystów po szeroko pojętej Skandynawii, dzieląc się z nimi ciągle pogłębianą wiedzą. Po sezonie turystycznym wybiera się również w miejsca trudniej dostępne i rzadziej odwiedzane na trekkingi lub wyprawy na nartach. W wolnych chwilach pisze artykuły, przygotowuje wystawy i prezentacje o swoich podróżach. Agnieszka Kępska wielokrotnie była gościem największych festiwali podróżniczych w Polsce jak np. Włóczykij czy Trzy Żywioły a napisane przez nią artykuły pojawiły się na łamach takich czasopism jak np. Traveller czy Magazyn Turystyki Górskiej N.P.M.. W 2017 roku ukazała się pierwsza edycja kalendarzy z planowanej od dawna przez Autorkę kolekcji – prezentującej zdjęcia z jej wypraw oraz przedstawiającej warte odwiedzenia i poznania miejsca.

PS

Z Joanną Ciesielską spotkamy się już 16 grudnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *