Dezynfekcja rąk to za mało, żeby uchronić się przed koronawirusem.

W wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, jako jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony siebie i innych przed koronawirusem jest częste mycie rąk. Ze sklepów znikają mydła i płyny do dezynfekcji rąk i maseczki.   Zapominamy jednak, że dezynfekcja rąk to za mało. Możesz myć ręce, ale jeśli zaczniesz dotykać ekranu smartfona, a następnie dotkniesz twarzy, to jest potencjalna droga infekcji.

Koronawirus: czy dezynfekcja rąk wystarczy?

WHO podkreśla, że najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed koronawirusem jest częste mycie rąk, zakrycie ust podczas kaszlu (najlepiej zgięciem łokcia) oraz utrzymywanie odległości co najmniej jednego metra od osób, które kaszlą lub kichają. Potwierdzają to też lekarze. Niestety, w komunikatach rzadko wspomina się o dezynfekcji rzeczy, których nieustannie dotykamy.  Wśród nich – smartfony, telefon, laptop, klawiatura, klucze. Stwierdza, że telefony powinny być czyszczone dwa razy dziennie, nie tylko w okresie zwiększonego ryzyka zakażenia wirusami, ale w ogóle.  Wiele zarazków znajduje się też na klawiaturach i myszkach komputerowych, klamkach, przyciskach w windach i komunikacji miejskiej, czy na pieniądzach.

To musisz wiedzieć o koronawirusie:
Specjaliści radzą, by telefony czyścić szmatką nasączoną alkoholem. – Powinniśmy swój telefon przecierać jakąś szmatką z mikrofibrą albo specjalnymi środkami. Telefony komórkowe już najczęściej nie mają klawiszy, tylko mają płaskie ekrany – są dużo łatwiejsze do przetarcia. Ale pamiętajmy o tym, że mając je w etui, warto je od czasu do czasu wyjąć i całe przetrzeć, żeby tam się bakterie nie namnażały – mówi w “Faktach” TVN24 Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Lista rzeczy z największą liczbą bakterii. Dotykamy ich codziennie.

 

  • Telefon komórkowy.
  • Pieniądze.
  • Koszyk sklepowy.
  • Szminka i tusz do rzęs.
  • Klawiatura komputera.
  • Gąbka kuchenna.
  • Suszarka do rąk w publicznej toalecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *