Spotkania z Elzbieta Wnuk-Lisowską

Zapraszamy Państwa na spotkanie będące połączeniem muzyki i opowieści o wybranych aspektach kulturowych. Tym razem naszym kierunkiem będzie Wschód – Bliski i Daleki.
Wykłady “Hafiz, fajka i ogrody raju – kultura starożytnego i współczesnego Iranu”  oraz „Świadomy podróżnik – czyli podróże po Azji Południowo-Wschodniej” wygłosi dr Elżbieta Wnuk-Lisowska z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka i współautorka wielu publikacji, przewodników, książek, przekładów, a także scenariuszy filmowych (wraz z ich realizacją).

 „Hafiz, fajka i ogrody raju – kultura starożytnego i współczesnego Iranu”. Czym jest Awesta i kim był Zaratusztra? Co to jest szyizm i czym różni się od sunnickiego islamu? O kulturze i historii Iranu, uwielbieniu przez Irańczyków rodzimej poezji i muzyki, poczuciu dumy z ponad 2500 lat historii i o trudnej lekcji współczesności, oraz  o perskich ogrodach. Podczas wykładu omówione zostaną religie starożytnego i współczesnego Iranu (zaratusztranizm, mitraizm, szyizm, sufizm), najciekawsze fakty z historii (m.in. pierwsza deklaracji praw człowieka z V w p.n.e.), architektury i literatury. Rewolucja 1978-79 roku w oczach świadka tych wydarzeń. Wykład będzie składał się z dwóch części. Pierwsza poświęcona będzie historii i współczesności, druga perskim ogrodom, które Grecy nazwali „Ogrodami raju”. To Irańczycy byli twórcami słynnych ogrodów mylnie przypisywanych asyryjskiej królowej Semiramidzie. To w irańskim środowisku narodziła się idea ograniczonego murem ogrodu, który Europa przetłumaczyła jako raj. Greckie paradeisos – „ogród”, „raj” i hebrajskie pardes – „ogród”, „sad” pochodzi od staroperskiego pairidaeza – oznaczającego dosłownie – „przestrzeń ograniczona”, „zamknięta”. Wykład bogato ilustrowany zdjęciami i krótkimi fragmentami filmów.

Zapraszamy na wykład:

  • pierwsza część 01 grudnia o godzinie 17:00
  • druga część 04 grudnia o godzinie 17:00

„Świadomy podróżnik – czyli podróże po Azji Południowo-Wschodniej”. O religii, kulturze i kuchni Indii, Tajlandii, Kambodży, Birmy, Wietnamu i Singapuru. W co wierzą mieszkańcy Indii i Azji Południowo-Wschodniej. W jaki sposób i kiedy buddyzm, hinduizm oraz islam tutaj dotarły. Jaki wpływ ma buddyzm i konfucjanizm (w Wietnamie) na życie codzienne i zachowanie mieszkańców regionu.  Najwspanialsze zabytki regionu – historia królestwa Angkoru (Kambodża) i Paganu (Birma), królestwa Ajuthaji (Tajlandia). Etykieta w każdym z tych krajów, co wypada i czego robić absolutnie nie wolno. Indywidualizm kontra działanie w zespole, czyli co różni europejski sposób myślenia od podejścia do rzeczywistości mieszkańców Wschodu. Wykład ilustrowany zdjęciami, filmami i muzyką.

Zapraszamy na wykład:

  • pierwsza część 08 grudnia o godzinie 17:00
  • druga część 11 grudnia o godzinie 17:00

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *