Warszawska Opera Kameralna zaprasza – oferta dla UTW SGH

Rok 2021 jest szczególny dla Warszawskiej Opery Kameralnej. Opera, jako instytucja kultury o wieloletniej tradycji krzewienia wiedzy o sztuce muzycznej wśród różnych grup wiekowych, obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy szereg wydarzeń, a dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku  specjalne promocje, dzięki którym całe grupy lub indywidualne osoby na hasło “UTW“będą  mogły skorzystać z naszej oferty.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa na spektakle: 

Maria de Buenos Aires

 • 29.09 godz. 19.00
 • 30.09 godz. 19.00
 • 01.10 godz. 19.00
 • 06.10 godz. 19.00
 • 07.10 godz. 19.00
 • 08.10 godz. 19.00
 • 09.10 godz. 19.00
 • 10.10 godz.18.00

Bilety dla UTW 50zł/os.

Maria, nad którą ciąży fatum, zrodzona „pewnego dnia, gdy Bóg się upił” na ubogim przedmieściu Buenos Aires, udaje się do centrum miasta, gdzie uwiedziona tangiem zostaje prostytutką. Złodzieje i właściciele domów publicznych, zgromadzeni na czarnej mszy, decydują o jej śmierci. Po swojej śmierci Maria zostaje skazana na piekło, którym okazuje się samo miasto: jej cień przemierza teraz ulice Buenos Aires. Znów staje się dziewicą, staje się brzemienną i w obecności trzech Magów Budowlańców i Kobiet Robiących Makaron rodzi Dziecko Marię, które może być sobą. Postać Marii jest uosobieniem wielu cech w tym kobiecości, biedy, wrodzonej dobroci, nieszczęścia, pobożności, a także seksu. Tango to jej muzyka. Jej historia sięga zarówno w przeszłość, jak i wybiega w przyszłość – dla kobiet jest zarówno „zapowiedzią”, jak i „zapomnianą” historią. Jedyne co jest pewne w tej opowieści, to uwielbienie tej tragicznej postaci przez El Duende – ducha, który ją bacznie obserwuje i odgrywa w spektaklu główną rolę.

Kwartet

 

 • 17.09 godz. 19.00
 • 18.09 godz. 19.00

Bilety dla UTW 40zł/os.

Kwartet to absolutny przebój scen teatralnych, mistrzowsko napisany przez Ronalda Harwooda. Spektakl nawiązuje do słynnego fragmentu z opery Rigoletto Giuseppe Verdiego, ale to przede wszystkim studium czworga emerytowanych śpiewaków, prawdziwych weteranów sceny operowej – spektakl, w którym zderzone jest nieuchronne przemijanie z wciąż żywą w bohaterach żądzą przygód, wręcz zachłannością na życie i jego uroki. „To opowieść o przetrwaniu. O przetrwaniu z godnością” – mówi sam autor Kwartetu.

Za jego sprawą przeniesiemy się do Beecham House, luksusowego domu spokojnej starości dla muzyków. To tam co roku jego mieszkańcy w urodziny Giuseppe Verdiego przygotowują uroczysty koncert. Tym razem jest to wieczór szczególny, bowiem z powodów finansowych ośrodkowi grozi likwidacja, więc pensjonariusze postanawiają pomóc go uratować. Śpiewacy zapraszają do udziału w koncercie Jean – wielką operową diwę, ekscentryczną artystkę o niezwykle trudnym charakterze. Jakby tego było mało, była niegdyś żoną jednego z rezydentów, co powoduje dodatkowe komplikacje. Sceny zabawne płynnie przeplatają się z refleksją nad odchodzeniem w smugę cienia.

Tango z Placido Domingo

 

 • 12.10 godz. 19.00
 • 14.10 godz. 19.00

Bilety dla UTW 50zł/os.

Tango towarzyszyło ludzkości przez cały trudny XX wiek, który był pełen szybkich zmian gospodarczych, politycznych, społecznych, zniszczenia świata dotychczas wyznawanych wartości.

Nasza bohaterka, wielka gwiazda, po latach postanawia udzielić wywiadu. Jak postać z piosenki zespołu Maanam, Lady Gladys poprzez tango opowiada swoje losy: walkę o argentyński paszport, niezbędny do wyjazdu z okupowanej Warszawy, deportację do Oświęcimia i w końcu ucieczkę do Buenos Aires, w którym próbowała zapomnieć o bolesnej przeszłości, zbudować wszystko od nowa, a jednocześnie odnaleźć dawną siebie. Teraz powraca do Polski i do melodii, które ją ukształtowały, rozbudziły wrażliwość i zrosły się z jej duszą. Nawet dziennikarz prowadzący wywiad ulegnie ich magii. Śpiewając, odnajdą wspólny język. Bo jak zwykłymi słowami opowiedzieć taką historię?

Warszawska Opera Kameralna 03-933 Warszawa, ul. Obrońców 31
tel.: +48 22 625 75 10
strona: www
.operakameralna.pl
konto: Bank Pekao SA nr 28 1240 6247 1111 0000 4980 2685

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *