Spacery po Warszawie czyli, Ula zaprasza.

Drodzy Państwo, 
po Warszawie organizowane są spacery i inne wydarzenia organizowane przez różne kluby, biura turystyczne lub stowarzyszenia. Generalnie  Warszawiacy o tym chyba wiedzą? choć z mojego doświadczenia  to niekoniecznie. Spacerujące po Warszawie grupy z przewodnikiem odbierane są zwykle,  przez mijających Warszawiaków, jako wycieczki przyjezdne zorganizowane. Takie spacery odbywają się zwykle w weekendy , w dni tygodnia również choć  w tygodniu propozycji znacznie mniej. Przygotowałam kilka propozycji  na najbliższe weekendy.
1. A GROCHÓW SIĘ BUDZI (GROCHÓW MAŁY)
Zbiórka w niedzielę 16 stycznia o godzinie 13:00, pl. Szembeka przed wejściem do kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi. Spacer jest darmowy, ale jeśli ktoś chce mieć wpływ na dobre samopoczucie przewodnika, zawsze może zaskoczyć go napiwkiem. Czas trwania spaceru -ok 2 godzin. Wycieczkę poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po W-wie”.
Co w programie:
8 kwietnia 1916 r. Warszawa rozrosła się niemal czterokrotnie poprzez włączenie w jej granice podmiejskich osad. Jedną z nich był Grochów. Grochów będąc blisko stolicy, pełnił funkcję jej przedmurza. Tu rozgrywały się najbardziej krwawe batalie, których celem była obrona Warszawy przed najeźdźcą. Ale pamiętać trzeba, że Grochów jest również niezwykle zróżnicowany i ma wyjątkowo skomplikowaną historię, która znalazła swoje odbicie w niezbyt udanym nazewnictwie. No bo jak tu wytłumaczyć fakt, że owiany legendą dworek grochowski znajduje się dziś na Gocławku? Odpowiedzi trzeba szukać w terenie i na przedwojennych planach miasta. Właśnie tym zajmiemy się podczas kolejnej wycieczki. W czasie spaceru dowiecie się m.in. : pomnik jakiej bitwy stoi na fundamentach wzniesionych z pozostałości carskiego fortu, jaki plac nosi imię zdolnego wirtuoza skrzypiec, w którym parku znajdowała się najsmutniejsza pergola w Warszawie, gdzie na Grochowie może nam się odbić oranżada z pierwszej komunii,  jak przed wojną funkcjonował „żydowski PGR” i gdzie się znajdował, na którym osiedlu poseł był sąsiadem senatora, w którym domu mieściła się konspiracyjna fabryka broni i co ma do tego pewien celebryta. To oczywiście tylko część atrakcji. Więcej na spacerze.
Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/37OgoblVV

2. Zimowy Spacer Literacki po Łazienkach

Sobota, 22 stycznia 2022 o godz. 15:00 – 17:00 Miejsce zbiórki na Agrykoli (pod pomnikiem Jana III Sobieskiego). Spacer nie jest biletowany, ale jeśli ktoś uzna, że przewodnik zasłużył na napiwek, będzie bardzo miło. Organizator – Stowarzyszenie Salon Literacki. Spacer poprowadzi Dorota Ryst – poetka, animatorka kultury, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie (i nie tylko). Czas trwania: 1,5 godz.

Zima w Łazienkach? Tak! A najlepiej z literaturą. Zapraszamy na kolejny Zimowy Spacer Literacki. Tym razem opowiemy: co działo się zimą na Agrykoli, kto mieszkał w pobliżu parku, co serwowano na obiadach czwartkowych, jak ślizgano się na królewskim stawie i co robią nocami posągi z Pałacu na Wyspie. Przywołamy utwory Wyspiańskiego, Gałczyńskiego, Staffa, Lechonia, Krasickiego, Kaczmarskiego, Trzebińskiego, Nałkowskiej, Wierzyńskiego i wielu innych autorów, na zakończenie obejrzymy świąteczne iluminacje w Alei Chińskiej.

3.Straszny spacer po Starówce

Sobota 15 stycznia 2022 r. godz. 20.00. Sobota 22 stycznia 2022 r. godz. 20.00. Sobota 29 stycznia 2022 r. godz. 20.00.: co łaska (płatne na końcu spaceru). Zapisy na stronie: https://app.evenea.pl/event/staremiastospacer1/ Prowadzenie: Aleksander Łamek
Zbiórka na Placu Zamkowym przed bramą Zamku Królewskiego. Miejsce zbiórki pokazuje mapka: https://goo.gl/maps/TLGdJfHHpgu Spacer potrwa 80-90 minut.

Zapraszamy wieczorem na Straszny spacer po warszawskim Starym Mieście. Usłyszycie na nim przerażające historie, legendy i anegdoty, od których włosy się jeżą na głowie. Będziecie mogli też zobaczyć, jak wygląda starówka po zmroku ze świątecznymi iluminacjami.
A oto czego dowiecie się na tym spacerze: Gdzie znajdowało się kiedyś prosektorium dla wiślanych topielców? Jaka jest najstraszniejsza wersja legendy o bazyliszku? Poznacie historię gilotyny. Która wieża stała się więzieniem? Czym były teatry anatomiczne? Jakie były najbardziej przerażające dawne sposoby egzekucji? O czym można było przeczytać w bestiariuszach? Jak Tata Tasiemka został warszawskim Alem Caponem? Kto był rozrywany przez konie na cztery strony świata? Dlaczego księżna Anna przez 5 miesięcy nie chciała dopuścić do pogrzebu brata? Gdzie dokonano zamachu na polskiego króla? Jak z płyt nagrobnych zrobiono chodnik? I wiele więcej… Po naszym spacerze nocne koszmary gwarantowane! Prosimy ciepło się ubrać.

4. Powiśle – spacer z przewodnikiem
15 stycznia SOBOTA O 13:00 – 15:00
Ceny biletów:
Normalny – 20 zł
Młodzież do 18 lat – 10 zł
Dzieci do 10 lat – BEZPŁATNIE
Czas trwania: 2 godz.
Na spacer nie są prowadzone zapisy – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.
MIEJSCE ZBIÓRKI:
Sobota, 15 stycznia 2022 przed kościołem Wizytek, Krakowskie Przedmieście 34, godz. 13:00
Przewodnik: Marcin Strachota

W programie: Skąd się wzięła nazwa Powiśle? Co kryją napisy na fasadzie Biblioteki Uniwersyteckiej? Z którego domu Karol Wojtyła wyruszył na konklawe, po którym został Janem Pawłem II? Gdzie na Powiślu była elektrownia i co jest tam obecnie? Czyją twarz ma rzeźba nadwiślańskiej syrenki? ..i gdzie jeszcze spotkamy ten symbol Warszawy? Gdzie był dawny tor dla cyklistów? Czy na Browarnej można się było kiedyś napić piwka? W którym miejscu stoi pomnik Ławki Szkolnej?
Przyjdź i dowiedz się jeszcze więcej!

Powiśle to niezwykle dynamicznie rozwijająca się część miasta, choć jeszcze 100 lat temu było ubogą, robotniczą dzielnicą, pełną fabryczek, warsztatów i lichych domów. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęły powstawać tu piękne kamienice (które częściowo się zachowały), a dziś Powiśle pełne jest nowoczesnych inwestycji, które sprawiają, że jest to jeden z najciekawszych zakątków Warszawy!

Propozycje kolejnych spacerów można przeczytać na stronie www.skarbywarszawy.pl

Urszula Mianowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *