Polska Niezwykła – wycieczki.

Przedstawiamy Państwu pierwsze propozycje wyjazdów jednodniowych. Proszę zapoznać się proponowanymi miejscami a w przypadku akceptacji zapisać się w sekretariacie.

Wycieczka nr 1.

Szlakiem Marii Walewskiej. Wycieczka jednodniowa. Termin: 10 czerwca (piątek). Do 23 maja proszę wpłacić zaliczkę w wysokości 60 zł na konto UTW SGH: 05 2490 0005 0000 4530 8480 7092 wpisując w tytule przelewu “Walewice”.

Związek Marii z Łączyńskich Walewskiej i Napoleona Bonaparte był jednym z najsłynniejszych romansów XIX wieku. Do dziś jest owiany wieloma tajemnicami, a jego owocem był syn Aleksander Colonna-Walewski – późniejszy minister spraw zagranicznych Cesarstwa Francuskiego. Tajemnice te spróbujemy zgłębić na wycieczce.

W programie:

Kiernozia  zespół pałacowy Łączyńskich – rodziców oraz miejsce, gdzie urodziła i wychowała się Maria Walewska oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty z XVI wieku. W kościele znajdują się m.in. kamienne epitafia Sierpeckich, Piwów, Łączyńskich i Lasockich oraz ciało pani Walewskiej pochowane jest w kryptach kościoła.

Walewice zespół pałacowo-parkowy, zbudowany dla szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Aleksego Walewskiego, męża Marii Walewskiej.

Sobota XIX-wieczny zameczek otoczony pięknym parkiem który stoi na wzgórzu będącym prawdopodobnie niewielkim grodziskiem, którego początki sięgają wczesnego Średniowiecza.

Piątek renesansowy rynek gdzie stoi pomnik byłego już geometrycznego środka Polski.

Koszt wycieczki, wg cen w marcu 2022, to: 100 zł /osobę przy 45 uczestnikach, 115 zł / osobę przy 35 uczestnikach

Cena zawiera: transport, usługę przewodnika, ciepły posiłek, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

 

Wycieczka nr 2.

Warka i  jej zabytki. Termin: 24.05.2022 (wtorek) – zapisy do 18.05.2022. Do 18 maja proszę wpłacić zaliczkę w wysokości 60 zł na konto UTW SGH: 05 2490 0005 0000 4530 8480 7092 wpisując w tytule przelewu “Warka”.

W programie:

Warkamiasteczko w woj.mazowickim. Kojarzy się głównie z tradycją piwowarską ale jest to równie ciekawe miejsce z interesującymi zabytkami. Miejsce urodzenia i spoczynku Kazimierza Puławskiego.

Zobaczymy: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z eksponatami poświęconymi Kazimierzowi Pułaskiemu, Tadeuszowi Kościuszce, Ignacemu Paderewskiemu. Pomnik Piotra Wysockiego – inicjatora Powstania Listopadowego. Kościół  św.Mikołaja Biskupa oraz p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej z barokowym ołtarzem, konfesjonałem. To tu znajdują się szczątki Książąt Mazowieckich.

Bełsk – kościół parafialny gdzie pochowany jest Jan Kozietulski -bohater spod Somosierry oraz Zdzisław Lubomirski – herbu Szreniawa były prezydent Warszawy.

Mała Wieśzespół pałacowy, od niedawna udostępniony do zwiedzania, ulubione miejsce Niny Andrycz oraz innych „notabli” z Urzędu Rady Ministrów.

Kobylinpałac i historia  pani Luciany Frassati-Gawrońskiej – zasłużonego kuriera w czasie II wojny światowej.

Koszt wycieczki, wg cen w marcu 2022, to: 100 zł /osobę przy 45 uczestnikach, 115 zł / osobę przy 35 uczestnikach

Cena zawiera: transport, usługę przewodnika, ciepły posiłek, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych

 

Wycieczka nr 3.

U sołtysa w Wąchocku. Termin: 28.05.2022 (sobota)  – zapisy do 20.05.2022. Do 20 maja proszę wpłacić zaliczkę w wysokości 60 zł na konto UTW SGH: 05 2490 0005 0000 4530 8480 7092 wpisując w tytule przelewu “Wąchock”.

Wąchock  – małe miasteczko w woj. Świętokrzyskim. Od 2003 roku to „Polska Stolica Humoru”.

W programie m.in:

Wąchock – zwiedzanie miasteczka , spacer „ Aleją Dowcipu” prowadzącą do jedynego w Polsce pomnika Sołtysa, zwiedzanie romańskiego kościoła i klasztoru cystersów z XII w – cennego zabytku na „Europejskim Szlaku Cystersów”.

Szydłowiec spacer po miasteczku, ratusz, zamek -dawna rezydencja rodu Szydłowieckich, Radziwiłłów, księżnej Anny Sapieżyny z pięknym parkiem, kościół św. Zygmunta,  wizyta w jedynym w Polsce muzeum „Instrumentów Muzycznych Ludowych”

Chlewiska – spacer po zespole  pałacowym  Odrowążów – miejsce z 900-letnią historią i niezwykłym patronem – świętym Jackiem Odrowążem, aktualnie magiczne SPA.

Koszt wycieczki, wg cen w marcu 2022, to: 115 zł /osobę przy 45 uczestnikach, 135 zł / osobę przy 35 uczestnikach

Cena zawiera: transport, usługę przewodnika, ciepły posiłek, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

 

CDN

ZAPRASZAMY

 

2 thoughts on “Polska Niezwykła – wycieczki.

  1. Bardzo dobry pomysł tych wycieczek jednodniowych na terenie Polski,ponieważ bardzo często najmniej znamy historie najbliższych okolic. Natomiast mój niepokój budzi fakt organizowania ich w soboty lub w niedzielę wtedy najbardziej są oblegane konkretne obiekty a najbardziej obiekty sakralne z racji Nabożeństw i innych zdarzeń.Ponieważ słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku to emeryci i renciści nie było by przeszkodą aby organizować te wycieczki w inne dni tygodnia dostosowując do planu zajęć.

  2. Wprawdzie słuchaczami UTW są emeryci i renciści, ale to nie znaczy, że są to ludzie cierpiący na brak zajęć. Na ogół korzystamy nie tylko z wykładów, ale również z różnych zajęć fakultatywnych. Tak na prawdę nie ma dnia, który by pasował wszystkim. A sobota jest chyba dniem najmniej kolizyjnym (przynajmniej moim zdaniem).
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content