Udar cieplny – zagrożenie w upalne dni.

Szanowni Państwo, wysokie temperatury otoczenia zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Gdy temperatura ciała wzrośnie do 41°C, a zwłaszcza gdy przekroczy tę wartość, a pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Jak chronić organizm przed udarem cieplnym? Kiedy słońce szkodzi?

W przypadkach, gdy przebywamy długo w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu lub jesteśmy długo na słońcu lub na zewnątrz podczas upału, wzrasta ryzyko wystąpienia przegrzania organizmu. Na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci i niemowlęta, które nie mają wykształconych mechanizmów termoregulacji, osoby starsze, czy osoby z chorobami przewlekłymi.

Objawy przegrzania. Kiedy wezwać pogotowie?

Objawy udaru cieplnego mogą być różne, dlatego ważne jest, aby umieć je rozpoznać. O tym, jakie są objawy przegrzania organizmu? Kto jest zagrożony? Jak postępować w przypadku udaru cieplnego? Jak udzielić pierwszej pomocy? Kiedy wezwać pogotowie? – dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia. Materiały są dostępne TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content