„ARTYŚCI NA SZLAKU”

W ramach przypadającej w tym roku 80. rocznicy sformowania Armii gen. Władysława Andersa i 80 rocznicy bitwy o Monte Casino w Uniwersytecie Trzeciego Wieku SGH wystawiono spektakl ,„Artyści na Szlaku”, opowiadający o losach artystów, którzy z 2. Korpusem Polskim przeszli cały jego szlak bojowy. Aktorzy Krakowskiego Teatru Komedia – ku uciesze zgromadzonych słuchaczy w auli głównej  – zaprezentowali repertuar przedwojennych piosenek i pieśni czasu wojny.

W szeregach 2. Korpusu Polskiego walczyli nie tylko oficerowie i żołnierze. Na jego szlaku działali również artyści i filmowcy, którzy do polskiej armii dołączyli jeszcze w ZSRR. Śpiewali dla Polaków w ekstremalnych warunkach, nagrywali kronikę filmową. Swoim działaniem nadawali sens codziennej walce podkomendnych gen. Władysława Andersa, którzy na kartach polskiej i europejskiej historii zapisali się m.in. dzięki zwycięskiej bitwie o Monte Cassino w maju 1944 roku.

Spektakl „Artyści na Szlaku” powstał za sprawą fascynującej historii, która wydarzyła się naprawdę. Oto, gdy wybucha wojna – artyści, gwiazdy przedwojennej Warszawy i Lwowa dołączają do Armii Andersa, aby w atmosferze śmierci, głodu i walki dodać otuchy swoimi występami. “To świat, którego już nie ma, to piosenki, które na długo zostają w pamięci. Czterech aktorów prowadzi widza przez drogę, która swój początek ma jeszcze w wolnej Polsce, gdzie kawiarniane sceny uginają się od kabaretów i recitali. Śledzimy losy naszych bohaterów, którzy kroczą dumnie przez niemal cały świat pod dowództwem generała Andersa, aby na koniec dotrzeć do Londynu” – czytamy w opisie spektaklu.

W spektaklu pojawiły się także piosenki, m.in.: “A Ja nic, tylko ty”, “Wąsik, ach ten wąsik”, “Deszczowe Łzy”, “Droga do Warszawy”, “Pokój Ludziom Dobrej Woli”, “Tyle Jest Miast”, “Karpacka Brygada” i “Czerwone Maki na Monte Cassino”. Scenariusz i reżyseria – Mateusz Dewera. Za przygotowanie wokalne i muzykę odpowiadała Dorota Wasilewska. Kostiumy i scenografię zaprojektowała Alicja Margolin-Gałczewska. Wystąpili: Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Joanna Jucha i Jakub Reizer. DZIĘKUJEMY.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content